XXI Powiatowy Ostródzki Rajd Ekologiczny

Co roku nasz hufiec organizuje rajd ekologiczny. W tym roku to już XXI PORE,  tym razem za zorganizowanie rajdu odpowiadaliśmy my – 45 Drużyna Harcerzy KRAAL!

Dla uczestników rajdu przygotowaliśmy około 30km trasę z Morąga do Ostródy, oraz liczne, wymagające zadania i niespodzianki! Wystartowaliśmy w piątek 13 kwietnia br. o godz. 16:30 spod MDK. Po apelu rozpoczynającym patrole otrzymały zaszyfrowane wiadomości, mapę wirtualną w postaci QR kodu, oraz…. kostki lodu! Jedno z zadań polegało na dostarczeniu do miejsca noclegowego kosatek lodu, tak aby nie roztopiły się! Nie było to łatwe zadanie (tym bardziej, że pogoda nam dopisała), w pełni udało się zrealizować zadanie tylko 8 WDHiH ^Knara^ (jak się później okazało – zwycięscy Rajdu!). Kolejnymi zadaniami była przeprawa linowa, pierwsza pomoc, rozstawianie namiotu na czas, a na koniec harcerze musieli odebrać wiadomość  (adres noclegu) nadawaną alfabetem morse’a. Ostatni patrol dotarł do Słonecznika (gdzie nocowaliśmy) po godzinie dwudziestej drugiej. (Pierwszego dnia cały czas monitorowaliśmy na bieżąco położenie uczestników, za pomocą aplikacji w ich telefonach). Podczas pierwszej trasy była możliwość zdobycia kodów QR z informacjami pomocnymi następnego dnia.

Dzień drugi rajdu, zaczęliśmy o godz. 7:00. Po toalecie porannej, śniadaniu i porządkach wyruszyliśmy w kierunku Ostródy. Przed wyruszeniem w trasę zebraliśmy telefony komórkowe od uczestników rajdu! Pierwszym  wyzwaniem jakie czekało na harcerzy była gra na dzwonkach (zadanie rozgrzewka).
Na trasie rajdu uczestnicy zdobyli gips, a następnie musieli wykonać dwa odlewy śladów zwierząt, kolejne zadania polegały na budowie pływającego ogniska, poszukiwaniu „snajpera”, budowie filtra wody, wyszyciu numeru drużyny, budowie totemu, wiązaniu węzłów, oraz poszukiwaniu wnyków i sideł zastawionych przez kłusowników, a następnie usuniecie ich.  Trasa rajdu została również podzielona na kilka odcinków. Każdy patrol podczas marszu musiał sprzątnąć swój odcinek lasu!
W godzinach popołudniowych patrole dotarły do leśniczówki Kaczory, gdzie czekało na nich miejsce ogniskowe, na którym mogli sami ugotować sobie obiad! Mamy nadzieję, że wszystkim smakowało to co sobie przyrządzili! Po obiedzie udaliśmy się do Domu Harcerza, gdzie podsumowaliśmy rajd świeczkowiskiem.

W niedzielę 15.04.2018 r. (po uprzednich porządkach w miejscu noclegowym) zakończyliśmy XXI Powiatowy Ostródzki Rajd Ekologiczny uroczystym apelem z okazji święta Domu Harcerza im. Dh. Janiny Pelczarskiej, oraz wręczyliśmy nagrody wszystkim uczestnikom rajdu!

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Druhom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie PORE!
Serdecznie dziękujemy również wszystkim przyjaciołom harcerzy, kierownictwu Morąskiego Domu Kultury, oraz Nadleśnictwu Miłomłyn, którzy umożliwili nam przeprowadzenie tego rajdu poprzez udostępnienie nam miejsca na postój, wypoczynek, posiłek i sen, oraz zapewnili możliwość sprawnego przemieszczania się.

Z błękitem nieba!

 

P.S. Poniżej kilka zdjęć. Lada dzień, gdy spłyną do nas Wasze zdjęcia, dodamy zakładkę w galerii, gdzie będziecie mogli zobaczyć wszystkie zdjęcia! Zapraszamy do oglądania 🙂

 

  

Dodaj komentarz