Obyczaje i tradycje Kraalu

Obok tradycyjnych dla drużyn harcerskich zwyczajów np.witania się lewą ręką mamy i swoje.Czasami dziwne zawsze nasze.

Bęben-starszy od drużyny.Podobno z 1955 roku, służył dzielnie w orkiestrze strażackiej, a od 2000 roku ,dzięki dziadkowi dh.dh..Żuków u nas.Przywołuje pogodę-jedna strona dobrą ,druga złą. Od 2007 roku ma napis „45Drużyna Harcerzy Kraal.

Chusta -jesteś w drużynie dostajesz chustę w kolorze zielonym-lecz jeśli przeszedłeś liczne próby i jesteś wtajemniczonym  członkiem zakładasz ją na sposób skautowy.

Ibuto -to nasza własna nazwa zastępu.Nazwy są zawsze związane z Afryką-niegdys plemionami teraz zwierzętami.Zastępy nie maja proporców-ale własne plakietki i ustalone barwy m.in. w krajkach obrzędowych

Induna-zastępowy jego oznaka jest brązowe obszycie plakietki ibuta i maczuga.

Knobkerrie-maczuga induny-pełni tez funkcje proporca ibuta. Od wigilii drużyny w 2016 r. indunowie używają proporców ibuta.

Kubul-„tutejszy”-jesteś nowy, chcesz być z nami- tak Cię nazywamy-nim zostaniesz „Chłopcem Kraalu”

Plakietka -prosta, w kształcie trójkąta- kolor  zielony, napis „Kraal” czarny, u starszych oznaka wtajemniczenia w kolorze czerwonym.Plakietka jest zawsze wyszywana przez drużynowego-to jego osobisty dar dla nowego „chłopca Kraalu”

Posiłki: zjadamy po życzeniu sobie smacznego -pierwszy składa życzenia drużynowy,on też wybiera pierwszą kanapkę lub zjada 1 łyżkę  -drużyna odpowiada mu „Smacznego dh.drużynowy”-nie śpiewamy piosenek-posiłek to miejsce wymiany informacji,kulturalnego zachowania, zastępują u nas poranne apele.

Kucharze jedzą ostatni-jeśli zabraknie posiłku dla innych  to oni dorabiają sobie jedzenie.Odejście od stołu wymaga zgody przełożonego.

Proporzec -od pierwszego obozu w 1988 roku ten sam -malutki spłowiały,nietykalny-trzymać go mogą tylko wtajemniczeni członkowie „Kraalu”-noszony na wyprawy jeśli liczy ona powyżej  10 osób.Na obozy zawsze. Laska skautowa na której wisi pochodzi z obozu nad jez. Narie 1990-testowana -wytrzymywała wór z wodą o ciężarze 100kg.

 

W dniu przekazania drużyny,  tj. 11.11.2017 r., nowemu drużynowemu przekazano naszyjnik składający się z kawałków drewna symbolizujących liczbę aktualnych Chłopców Kraal’u. Wzorowany on jest na naszyjniku Dinuzulu (który później stał się własnością Baden-Powella).